05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

Adatepeevİ»Yeşilyurtköyü

Yeşilyurtköyü

Yeşilyurt köyü'nün eski adı Büyük Çetmi olarak biliniyor. Köy, Kazdağı'nın eteklerinde yer alan şirin bir yapıdadır. 200 kişilik köy nüfusu, 90 hanede hayatını sürdürmektedir. Yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğinin örnekleri köydeki mevcut binalarda görülmektedir.
Köy, İda Dağı'nın göbeğinde zeytin ve çam ağaçları ile çevrilidir. Bu bölgenin dünyada oksijen oranı en yüksek ikinci yer olduğu saptamıştır.
yeşilyurt Köyü, mitolojide "ilk hoşluk kraliçesi yarışması"nın yapıldığı dağ olarak geçer. Yunan mitolojisinde tanrıçalar Hera, Afrodit ve Athena'nın katıldıkları hoşluk yarışmasının yapıldığı yer olarak adı geçen İda dağı, günümüzde Kazdağı olarak bilinmektedir.

Mitoloji

Dağ hakkında söylenceler bununla da kalmaz. Mitolojiye göre Zeus burada doğmuş, tanrılar Truva Savaşı'nı buradan izlemişler ve aşk ile hoşluk tanrıçası Afrodit ilk kez burada aşık olmuştur.

Edremit Körfezi'nin kuzeyinde yeralan dağın yamaçlarında, bir çok antik eser bugüne kadar gelmiştir. Homeros'un İlyada Destanı'nda ve Halikarnas balıkçısı'nın eserlerinde İda dağı'nın ismi çok kereler geçer.