05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

blog image

AYLA ALGAN

Ses,Sinema ve Tiyatro Sanatçısı

Sinema, tiyatro oyuncusu ve ses sanatçısı olan Ayla Algan 1937'de İstanbul'da doğdu. Öğrenimini Dame de Sion ile Fransa'da Versailles Lisesi'nde yaptı. Tiyatro sanatçısı Beklan Algan'la evlendikten sonra, sahne tecrübesini geliştirmek amacıyla Amerika'ya gitti ve burada bir süre New York Actor Stüdyo'da öğrenim gördü. Sahneye ilk kez Amerika'da öğrenimini yaparken çıktı. 1961'de "Tarla Kuşu" oyunuyla tiyatroya başladı. Sinekler (Sartre),Electra (Sophokles),Hamlet (Shakespeare),Fizikçiler (Dürrenmatt),Sezuan'ın İyi İnsanı (Brecht) gibi oyunlarda önemli roller üstlendi.Aynı yıl Hamlet'te iki kez "Ophelia" bir kez de, erkek giysileri içinde "Hamlet" rolüyle çıktı.Türkiye'de Nur Sabuncu'dan sonra Hamlet rolüne çıkan ikinci kadın oyuncu oldu. 1965'te Fizikçiler'deki rolüyle değer bulunduğu İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü geri çevirdi.1966'da Muhsin Ertuğrul ile birlikte Şehir Tiyatrolarından ayrıldı ve gene onunla birlikte LCC Tiyatro Okulu'nda öğretmen olarak çalıştı.3 yıl süreyle LCC'de tiyatro öğretmenliği yaptı, aktör çalıştırma dersleri verdi. 1969-70 sezonunda Dostlar Tiyatrosu'nda Rosenbergler Ölmemeli adlı oyunda rol aldı.Geri döndüğü Şehir Tiyatrolarından 1980 yılında bir daha ayrılmak zorunda kaldı.2000 yılında Yunanistanda Delfi-Uluslararası Antik Tiyatrolar Festivali'ne katıldı.Herakles Üçlemesi oyununda,Herakles'in annesi Alhimenia rolünü oynadı.Tekrar Şehir Tiyatrolarına dönerek,Tiyatro Araştırma Laboratuarı(TAL)nda eşi Beklan Algan ile birlikte çalışmaktadır.

1964'te Vedat Türkali'nin senaryosundan Ertem Göreç'in yönettiği, Türkiye'deki işçi sorununu ve grev olgusunu işleyen "Karanlıkta Uyananlar" ile sinemaya geçti. 1966'da yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı ve 1967'de San Remo'da düzenlenen Bordighera Film Şenliği'nde "Gümüş Ağaç Ödülü"nü alan Ayla Algan, "Ah Güzel İstanbul" filmiyle dikkatleri çekti. 1970'de Montreux Festivali'nde kadın özgürlüğü üzerine çevrilen "Kadınlığın Öyküsü" filminde oynadı.Zilli Nazife, Biraz Kül Biraz Duman, Son Söz Benim, Salak Bacılar gibi filmlerde rol aldı. Günümüzde çeşitli TV dizilerinde de rol almaktadır.

Sinema ve tiyatro sanatçılığının yanı sıra, hafif müzik dalında da ün yaptı. 1971'de Paris'te Olimpia'da sahneye çıktı. 1973'te Altın Orfe Şarkı Yarışması'nda ikincilik ödülünü kazandı ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki şarkı yarışmalarında Türkiye'yi temsil etti.  

blog image

CEVAT ÇAPAN

Edebiyatçı,Eleştirmen,Çevirmen

1933 yılında Darıca (Kocaeli)'da doğdu. Robert Koleji ve İngiltere’de Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünü (1956) bitirdi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesiyken ayrılıp İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne (şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) daha sonra da Yeditepe Üniversitesi’ne geçti. Halen Yeditepe Üniversitesi’nde Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı. Sanata şiir yazarak başlayan Çapan, daha sonra yöneldiği şiir çevirileriyle tanındı. İlk şiir kitabını (Dön Güvercin Dön), 1985’te çıkardı, bu kitabıyla 1986 Necatigil Şiir Ödülü’nü kazandı. Daha sonra üç şiir kitabı daha yayımlandı: Doğal Tarih (1989), Sevda Yaratan (1994), Seçme Şiirler (1998). Eserlerinden İrlanda Tiyatrosunda Gerçekçilik (1966) doktora tezidir; Çin’den Peru’ya (1966) değişik şairlerden; Sappho (1966) Sappho’dan; Üç Kırmızı Güvercin (1971) Seferis’ten; Umarsız Penelope (1974) Yannis Ritsos’tan ve Çılgın Nar Ağacı (1982) Odysseus Elitis’ten, Soğuk Bir Bahar (1997) Elizabeth Bishop’tan çeviri şiir kitaplarıdır. İngiliz Tiyatrosu’nda düzyazıya geçişi işleyen Değişen Tiyatro (1972) ve İngiliz oyun yazarı John Whiting üzerine John Whiting (1975) adlı incelemeleri vardır. Çağdaş Yunan Şiiri Antolojisi 1982’de; Çağdaş İngiliz Şiiri Antolojisi 1985’te; Çağdaş Amerikan Şiiri Antolojisi ise 1988’de yayımlanmıştır. Dünya Yazınından Seçilmiş Aşk Şiirleri’nin (1993) yanı sıra Şiir Atlası 1 (1994) Şiir Atlası 2 (1995) ve Şiir Atlası 3 (1996) adlarında üç şiir derlemesi daha var. Oyun çevirileri: Savaş ve Barış (1972 Piscator uyarlaması), Kökler (1978 Arnold Weiskler), Kırmızı Güller (1979 -O’casey), Sarısabır Çiçeklerinden Bir Ders (1990 Athol Fugard). Şiirlerini Fransızca’ya çevirerek L’hiver Est Fini (1995) isimli kitabında yayımladı.1998'de Seçme Şiirler kitabı yayınlandı.

blog image

SERRA YILMAZ

Sinema Sanatçısı ve Çevirmen

Oynadığı filmler:

Davacı(1986),Anayurt Oteli(1986),KupaKızı(1986), Davacı(1986), Ağır Roman(1987),Teyzem(1987), Holywood Kaçakları(1997), Harem Suare(1999),Cahil Periler(2000),9(2001),O da Beni Seviyor (2001).

Aldığı Ödüller:

36.Antalya Altın Portakal Film Yarışmasında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu  (Harem Suare Filmindeki Rolü ile)

blog image

Mehmet Emin Erdoğdu

Ressam

Akşehir 1955 doğumlu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü 1982-83 dönemi mezunu. Okul yıllarında Devrim Erbil, Saim Bugay ve Bihrat Mavitan ile çalıştı.Bodrum, İstanbul, Ankara ve Almanya’da kişisel ve karma birçok sergiye katıldı. 2003 yılında Bodrum’da “40 Kutu, 40 yorum” adlı projeyi gerçekleştirdi. Resimlerinin temalarını; su sarnıçları, balıklar, tekneler, kuşlar, ve masal kahramanları oluşturuyor.Uzun yıllar İstanbul ve Bodrum Gümüşlük’de yaşayan sanatçı, şimdilerde Kazdağları’ndaki Adatepe Köyü’ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

blog image

ZERRİN İREN BOYNUDELİK

Mimar Sinan Üniversitesinde öğretim görevlisi

1998 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi olan Boynudelik 1983’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü’nden (Sosyal Bilimler - Felsefe Programı) ,1991’de Mimar Sinan Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi,Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’den mezun oldu. 1999 İstanbul Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı, Sanat Tarihi Programı’nda “1986-1996 Tarihleri Arasında İstanbul’da Düzenlenen ve Mekanları ile Doğrudan İlişki Kuran Sergiler” konulu tez ile doktora ünvanı aldı.Halen Mimar Sinan Üniversitesinde öğretim görevlisi olup,aynı zamanda "Adatepe Taş Mektep" yaz okulunu da yönetmektedir.

blog image

ALPARSLAN BALOĞLU

Sanatcı

Alparslan Baloğlu: Bursa Erkek lisesini bitirdikdikten sonra,İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi,Y.Resim Bölümünü bitirdim.Mezuniyetimin hemen ardındanİngiltere/Londraya gittim.Amacım Anglosakson felsefe ve etrafındaki sanatsal eğilimlerle daha yakından ilgilenmekti.Goldsmit’s College of Art’da Visual Communication bölümünde post graduate programına katıldım.Sanat eğitimi almak konusundaki kararlılığımın faydalarını,yaşamımın ileriki yıllarında daha çok hissettim. Eğitim sürecimin bana katkılarını kısaca şöyle özetlemek mümkün. Öncelikle bakmaktansa,görmeyi öğrendim.Algılama antenlerimin sayısı çoğaldı. Çok boyutlu ve renkli bir insan olma yolunda zorluk çekmedim,Elime aldığım her işin en küçük ayrıntısından dahi sorumlu olmayı ve hesabını vermeyi öğrendim.Sebep sonuç ilişkisi üzerinde düşünme yeteneği kazandım. Detayların ne denli önemli olduğunun farkına varan bir insan olmayı becermek daha kolay oldu.Sanatsal formasyonumdan kısaca bahsetmek gerekirse:Akademideki eğitimin klasik bir eğitim olarak başlaması ilk yıllarda heyecanlı ve cazipti,fakat yıllar ilerledikçe ben de kafamda beliren bir çok soru işaretinin yanıtlarını bulma sürecinde bazı sıkıntılı dönemler yaşadım. Klasik bir akademik eğitimin kişisel gelişimime katkılarını sorguladıkça karşıma çıkan yeni düşünme ve mantık yürütme biçimlerinin etkisiyle Marcel Duchamp ve Marcel Duchamp sonrası sanatsal tavır bana daha yakın geldi. Bu konuda beni yeni soru işaretlerimle tanıştıran hocam Şükrü Aysan’ın katkılarını burada anmadan geçemem.1970’li yılların sonları ve 80’li yılların başında Türkiye de başlayan yeni bir hareketin içindeki ilklerden biri olmak ve o yıllara göre yenilikçi bir sanatsal tavırdan yana olmak,sanat hakkında sorular sorarken sanat yapıyor olmak o günlerde ne kadar önemliyse bugün de benim için o kadar önemlidir.İstanbul,Paris ve Londra’da karma sergilere katıldım. Atatürk Kitaplığında bir kişisel sergim oldu ve 10 Sanatçı 10İş sergilerinin ilki olan “A” serisinde bir işim sergilendi. O yıllarda ben,Ahmet Öktem,Serhat Kiraz ,Ergül Özkutan ve Yılmaz Aysan ile birlikte KORİDOR Gönderi Yapıt’ı bir sanatsal üretim tavrı olarak sürdürdük.Bu koleksiyon şu anda eksiksiz olarak dijital formatta, SALT’da izlenebilir.Şu anda “Sanatçı Kitapları” ya da “Sanat olarak Kitap” yapıyorum.

blog image

Kamil Fırat

Sanatcı

Türk fotoğraf sanatçılarının en seçkinlerinden biri olan Kamil Fırat için dünyayı tanımlamanın, algılamanın, görmenin ve buna dair bir şey söylemenin yolu fotoğraftır. Bir çok uluslararası müze ve özel koleksiyonda fotoğraf ve baskıları yer alan sanatçı, tamamen unique işlerden oluşan bu sergisinde, içinde yaşadığımız zamana bir metafor üzerinden bakıyor.Fotoğraf gerçek dünyanın nesnelerini barındırır. Bu nesneler tekil anlamlardan oluşmaz. Yan anlamlarıyla ilişkilendirilir. İzleyicinin algılamasının da bu yan anlamlardan olmasını tercih eder sanatçı. Kullanılan nesnenin aynı zamanda bir metafor olabileceğinin görülmesini isterler. Bunun için seyirci düşünür.“Taş Yüzler”; insan bedenine ait bir form ile, insanın ürettiği kültürel nesne olan “çizgi” arasındaki dokunmadır. Bu dokunmalar “teğet” lerde hayat bulur. Çizgi, dokunduğu her formun ağırlığı ile esner ve sonsuzun temsiliyetinden, sınırlılığın temsiliyetine geçer. Sınırlanmış her çizgi artık dilsel bir göstergedir.İlki ‘Ufka Dair’ olan bir üçlemenin 2. Parçası olan TAŞ YÜZ LER ‘de Kamil Fırat ,çekmiş olduğu antik heykel fotoğraflarına daha sonra çizgisel bazı müdahalelerde bulunur. Sanatçı müdahalelerinde, bir önceki sergisinde olduğu gibi, istikrarlı bir biçimde belli bir yöne gidebilen, kararlı, güvenilir, sağlam, kesin, açık, net, yalın olan düz çizgiler kullanmamış, eğri çizgilerle müdahalede bulunmuştur. Gördüklerimize yüklediğimiz anlamlar, onları ilişkilendirdiğimiz gerçek hayattaki benzerleriyle ilgili olduğu kadar bağlamları ve nasıl kullanıldıklarıyla da şekillenir. Eğri çizgi, bir yön değiştirmeyi içerdiğinden kararsız bir etki yaratır ve aynı zamanda aktif çizgilerdir. Düz çizgilerin aksine, dolaylı, pasif, doğaya ait , çocuksu, romantik, yumuşak, organiktir. İzleyicinin bu metafora ve çizgilere yüklediği anlam doğrudan doğa ve yaşam deneyimleriyle ilgilidir. Bu sergide izleyici acaba bu TAŞ-YÜZ-LER’ e ne gibi anlamlar yükleyecek? KAMİL FIRAT KİMDİR? Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (İstanbul) Öğretim Üyesi. Adatepe Taş Mektep (Çanakkale) Kurucularından.

KişSergiler (son 15 yıl)

İstanbul Kare Sanat Galerisi ÖZNE : HİLMİ YAVUZ (1996),

Museum Bochum-Almanya KAPADOKYA (1996),

Stedelijke Academie voor Beeldende Kunsten BERCHEM- BELÇİKA KAPADOKYA (1996),

İstanbul Resim Heykel Müzesi KIYI, (2002),

İstanbul Tophane-i Amire Kültür Merkezi KUBBE (2004),

İstanbul Karşı Sanat Galerisi PANDORA/DA (2005),

Ghar El Melh Tunus KUBBE, (2006),

İstanbul G-Art Sanat Galerisi’ “UFKA DAİR” (2007),

İstanbul Kare Sanat Galerisi KÖK (2008),

İstanbul G-Art Sanat Galerisi GÜNEBAKAN-ARTAKALAN (2008),

İstanbul Fotoğrafevi KENT DÜŞ…TÜ (2010).

Kişisel Gösteriler

Atlar (1987),

Kuşlar (1990),

Kent üçlemesi...Birinci Bölüm.“K.B.’nin Kent Düşleri (1991),

Kent Üçlemesi...İkinci Bölüm.Kent Düş...tü. (1993),

Kent Üçlemesi...Üçüncü Bölüm. Düş Kentleri (1995),

Pervanenin öyküsü (1997) gösterilerini hazırladı.

Fotoğrafları,

Belçika ANVERS Fotoğraf Müzesi,

Almanya Bochum Müzesi,

İstanbul Modern Koleksiyonuna alındı. Birçok özel koleksiyonda fotoğraf ve özgün baskıları yer almaktadır. Yayınlanmış Kitaplar:

ATLAR (1989),

KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ (1994),

KAPADOKYA (1996), Özne:

HİLMİ YAVUZ (1997),

PERVANE (2000),

KIYI (2003),

KUBBE (2004),

PANDORA/DA (2005),

GÜNEBAKAN-ARTAKALAN (2007), 1994 (2007),

DÜŞ KENTLERİ (2008),

KÖK (2008),

GEÇMİŞ ZAMAN DEFTERLERİ (2008),

ADATEPE (2009)

TAŞ-YÜZ-LER isimli sergi 4 Ekim – 13 Kasım 2011 tarihleri arasında Salı günü haricinde her gün saat 11:00 – 19:00 arası gezilebilirisel

blog image

EDİS TEZEL

Sanatcı

Edis Tezel, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde Şerif Akdik, Cemal Tollu ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu Atölyesinde 4 yıl eğitim gördükten sonra

ilk sergisini 1965'te İstanbul'da açt

1967-1968 yıllarında Newyork Art Student League´de Leon'un Gravür Atölyesinde çalıştı. İstanbul, Ankara, Varşova, New York gibi şehirlerde 23 kişisel sergi açan sanatçı çeşitli karma sergilere de katıldi.

Hiç bir akımda yer almayan sanatçı, kendini özgünce ifade edebildiği yalın bir yoldan iç ve dış dünyasındakileri anlattı. Birbirini izleyen dönemleri içinde 'zaman, katmanları, arasılık, bireyin çaresizliği, insanlaştırılmış doğa, şeylerin ardındakiler, anlam peşpeşeliği..' sanatçının resminin kapsadıkları arasında.

blog image

SAHİR ERDİNÇ

Sanatcı

1954 Van, Erciş doğumlu.
DGSA Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu.
1982 – 1997 arasında İstanbul'da çeşitli kurumlarda tasarımcı, sanat yönetmeni, yapımıcı ve editör olarak çalıştı.

1999 dan bu yana Ayvalik'ta kendi atölyesinde kitap tasarimi ve resim yapmaktadir.

Tasarımını, yapımcılığını ve çizerliğini yaptığı kitaplar; 
Bisiklet Kitabı ( 1993, Bisiklet Yayınları )
Ağaç Kitabı ( 2004, Tema Yayınları )
Zeytin Kitabı ( 2007, Oğlak Yayınları )
Anda ( 2008, Everest Yayınları )
Adatepe Öyküleri ( 2008, Oğlak Yayınları )

blog image

Figen ÇİFTÇİ

Sanatcı

İstanbul'da doğdu ve Avrupa'da eğitim görmüş, Figen Çiftçi tarih gelen 2007 birkaç fotoğraf yarışmaları kazandı. "DEFNE", "Türk-Yunan Derneği" nden Birincilik ödülü 2007 elde edildi, aynı yıl Türk Deniz Ticaret Dernekleri ona ilk ödülünü takdim etti. 2008'de o "Prenses Adaları" Mayer bir ödül kazandı; Bu yıl "DEFNE" Türk-Yunan Derneği de fotoğraf yarışmasının jüri olarak onu atadı. 2011 O İstanbul'un Mayer City Gönderen 'Temiz Atmosphere' fotoğrafçılık ödülünü kazandı. 'BEZESTAN', ilk solo sergisi Kapalıçarşı'da Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirildi Sosyal, siyasal ve kültürel konularda eleştirel bir görünüm alır "İç Cebeci Han" ve "Kalcılar Han". 25 Mayıs 2009 Kapalıçarşı Derneği Bakanı ona "Onur Pat" ile ödüllendirilmiştir. "Bezestan" 22/2010 12 Ocak "Türk Turizm ve Kültür Ofisi" galerisinde Türk Büyükelçisinin girişimiyle, Roma'da sergilendi. Bu sergi aynı zamanda 10/2010 Haziran 1 "Ilija Kolarac" kültür merkezinde Türk Büyükelçisi tarafından Belgrad'a davet edildi. Sırbistan Sayın Sayın Nebrojsa Bradiç Kültür Bakanı açılışı için katıldı. Onun ikinci kişisel sergisi 2 Nisan oldu - 2010 "Hasat" doğa ve hasat renk dolu keşif oldu Nişantaşı İstanbul, yer 'Galeri G 1' aldı. ':' 'İstanbul'da İnançlar Mozaikler' Vatikan düzenlenen Onun üçüncü solo sergisi. İstanbul'da çok kültürlü / din toplumun sanatsal tesbitin Vatikan 17 Kasım 2010 hayranlarıyla Türk Büyükelçisi 8'den sergiledi, İtalya Roma'da "Palazzo della Canceleria" Bu sergiyi başlatmıştı. Kadir Has düzenlenen aynı sergi 6-24 / 2011 İstanbul Nisan ayında Üniversitesi. O Ekim 2011 Basın Müzesi İstanbul 5-10 onunla 'İlk Bosporus Sanat Bienali' '' 'Atlar' fotoğraflarla 'bir yer aldı. 26 Aralık 2011 Kasım- 12, o Lecce -Italy içinde 'Primo Piano Yaşam Gallery' 'onun doğa fotoğrafları ile Uluslararası Çağdaş Sanatçı ve Modern İfade Projesi Grubu bir katılmıştır. Mart 2012, o bir fotoğraf ismi '' AŞAĞI DÜŞEN 'İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde Sanat Bosporus Çağdaş Sanat Fuarı katıldı. O 10 yıldır profesyonel fotoğrafçılar fotoğrafçılık dersleri almıştır.