05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

Adatepeevİ»Kazdağları

Kazdağları

Mitolojide “Bin Pınarlı İda” olarak adı geçen Kazdağları, tertemiz bünyesinden fışkıran o berrak pınarlarını bugün hala, Ege Denizine akıtmaya devam ediyor….
Ege’li Ozan Homeros’ un İLYADA isimli destanında sözünü ettiği İDA, tarih öncesi çağlardan bu yana birçok insan yerleşimine beşik olur.

TROYALILAR, HİTİTLER, LİDYALILAR, ROMALILAR, SELÇUKLULAR VE OSMANLILARA ev sahipliği yapan İDA, bereketli doğası ile misafirlerini doyurmuş, mutlu etmiş….
Bugün Kazdağları’ nın bazı noktalarında, adı geçen uygarlıkların izlerine rastlamak mümkün.

Günümüzden 3200 yıl evvel bu topraklarda gerçekleşen ve DÜNYANIN İLK DOĞU-BATI SAVAŞI OLAN TROYA SAVAŞLARINI, on yıl boyunca tanrı ZEUS, bu dağdan izler.
Bugün Adatepe Köyünün yanında ZEUS ALTARI olarak adlandırılan bu gözlem noktası, binlerce yerli-yabancı turistin ziyaretine açıktır.

DÜNYANIN İLK GÜZELLİK YARIŞMASI

DÜNYANIN İLK GÜZELLİK YARIŞMASI burada yapılır.

Troya Hükümdarı Priamos’un oğlu PARİS, elindeki altın elmayı uzatarak AFRODİT’ i , insanlık tarihinin İLK GÜZELLİK KRALİÇESİ ilan eder.
Bölgenin Kültürel Dokusuna damgasını vuran SARIKIZ EFSANESİ, bu dağda gerçekleşti.
Güre Beldesinin hemen üstünde bulunan KAVURMACILAR KÖYÜNDE geçen bir öyküden adını alan efsane, temelinde “gerçek” bir olaydır. Ancak anlam derinliği nedeniyle çeşitli versiyonlarda yüzlerce yıldır anlatılır, durur…
Edremit’ e 10 km. uzaklıktaki TAHTAKUŞLAR köyünde, emekli öğretmen ALİBEY KUDAR’ın kurduğu veTürkiye’ nin ilk özel müzesi olma özelliğini taşıyan ETNAOĞRAFYA GALERİSİNE bir gün yolunuz düşerse, SARIKIZ EFSANESİNİ, bir de geçmişi aynı köklere dayanan bu değerli araştırmacıdan dinleyebilirsiniz….

Yaklaşık BİNBEŞYÜZLÜ YILLARDA gerçekleşen bu olaydan sonra, dört bin yıllık 
İ D A olan bu dağın ismi artık K A Z D A Ğ L A R I ( veya KAZDAĞI ) olarak adlandırılmaya başlar.