05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

Adatepeevİ»EDREMİT

EDREMİT

Edremit, antikçağlarda bugünkü Burhaniyede,o zamanlar Troas bölgesinde,Lydialılar tarafından kurulmuş sonradan Atinalılar tarafından kolonize edilmiş olup,antik çağlarda ismi Adramyttion olarak geçmektedir. Kent o zamanlar bugünkü Altınoluk ve Küçükkuyu'yu içine alan ve Assos'un ilerisine kadar olan bölgenin hakimiydi. Daha sonra bugünkü yerleşim yerine geçilmiştir. M.S.1231 yılında Selçukluların idaresine girmiştir.Kurtuluş savaşı sonrası 9 Eylül 1922'de işgal kuvvetlerinden kurtarılmıştır.

Bugün Edremit İl olma hedefinde hızla ilerleyen büyük bir ilçedir.Nüfus artışı,yerleşimin yayılması Edremitin çevresindeki köylerle birleşmesine yol açmaktadır.Fakat Edremitin doğal ve   yerel özellikleri hala bozulmamıştır.Eski evlerini hala görebilirsiniz.  Pazarına dağ köylerinden gelen Türkmenler ile renkliliğini korumaktadır.Çevresinde gezilecek   yerler olarak: Sarıkız,Pınarbaşı,Zeytinli,Kızıl Keçili(Anıt Ağaçlar ), Akçay, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi sayılabilir.

Edremit'in anlamı

Edremit adının aslının,Hellen ağzına uydurulmuş biçimi Atramytteion,Adramyttion,Atramyttion biçimlerinde de   yazılır. Yalnız sonuna eklenen -eion (keza:-ion) takısı Hellen dilindedir ve o dilde "-yeri" anlamındadır. Adın aslı Adramut yani Adra-Mut,"Adra Vadisi"dir.Bu ad batı ucunda Edremit'in ilk kurulduğu((ilk kuruluş yeri vadi ucuna daha da yakın olarak),Balıkesir'e uzanan önemli doğal geçit vadisini kasdeder.

Yerel pazarı Çarşamba ve Pazar günleridir.

Edremit Kurtuluş Günü 9 Eylül

Akçay Zeytin Festivali 14 Temmuz

Sarıkız Hayır Yemeği 15 Ağustos