05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

AdatepeevݻAssos

Assos

Assos Edremit körfezinin kuzey ucunda doğal ve yapay olarak iyi tahkim edilmiş bir bölgede kurulmuştu. Deniz tarafından,limandan çok dik ve uzun bir yolla ulaşılır.Bu durumda gitaracı Stratonikos'un sözleri yerinde görülebilir:"Ölüm hükmünü daha çabuk vermek istiyorsan Assos'a git".Liman büyük bir mendirekle kurulmuştur. Assos'un Methymnalılar(Midilli) tarafından kurulduğu söylenir ve Aiolis (Troia ile İonia arasındaki bölge)kenti olarak adlandırılır" (Kaynak :Strabon-Geographika Kitap XII)

Strabon'un bu şekilde anlatmaya başladığı Assos'un bilinen tarihi M.Ö.2000 li yıllardan başlar.M.Ö 6.yüzyılda Lidyalıların,sonra Perslerin,Attik-Delos Birliği'nin,Büyük İskender zamanında Makedonya'nın,daha sonra da sırasıyla Bergama,Roma, Bizans, Osmanlı hakimiyetleri görmüştür.Antik yerleşimin etrafı 3 km.uzunluğunda 20 m.'ye varan,bölgenin kendine özel taşlarıyla yapılmış bir surla çevrilidir.Zamanında ünlü filozof Aristo'nun burada yerleştiği,evlendiği ve ders verdiği bilinmektedir.Bizans çağında burada görevli olan Makhrames adlı bir komutan dolayısıyle,o çağdaki yerleşime "Makhramion"(Makhrames Yeri) denir oldu;bu ad,Türk ağzında Behram'a döndü. (Behramköy,Behramkale). Makhramion adını Türkler Behram'a çevirmeden önce,Makhram biçiminde kullanmış olduklarını "Neşri Tarihi"nden anlıyoruz.Bu eserde yazıldığına göre Karesi oğullarından Dursun Bey,kardeşinin elindeki ülkeyi ele geçirmek için Osman oğlu Orhan Bey ile anlaşırken,"Bana sadece Kızılca Tuzla ile Makhram tarafı yeter"demişti.

SIT alanı ilan edilen Assos'ta yeni yerleşim yapılmamaktadır.Yeni yerleşimler antik şehrin hemen yanında ayrılan bir bölgede yapılmaktadır.Eskiden kalan yapılar da aslına uygun olarak yenilenmektedir.Bugün bütün dünyaca bilinen Turistik bir yer olmuş ve yenilenen ve yeni yapılan yapıları ile hemen doğusundaki Kadırga Koyuna kadar yayılmıştır.Ayrıca her yıl Eylül ayı sonunda antik alanda bir Gösteri Sanatları festivali düzenlenmektedir.Assos ile ilgili daha ayrıntılı bilgi veren çok Internet sitesi vardır.Bunların bir kısmını aşağıda bulabilirsiniz.Behramkalede köylülerin elişlerini,kendi dokudukları halılarını ve zeytinyağı, kekik, gözlemelerini alabilirsiniz.

Assos'un anlamı

Sözcüğün aslı "Assa"dır.Helen ağzında Assos,İssos olmuştur.Çeşitlemesi:İssa.Anlamı:"Yerleşim" buradan köy,kasaba, kent anlamında. -assa,-issa,issos,-assos ile biten adlar coğrafi olarak -kenti anlamındadır.Helen ağzında bu şekilde -ssos biçimini alan bitiş,Türk ağzına uyarlanırken genellikle -sun ya da -sin edilmiştir. (Agalassos/Ağlasun-Armassos/Armasun-Amissos/Samsun v.s.) Değişmeyen adlarda ise sondaki -a gitmiş veya -s ,-z olmuştur.(Mylasa/Milas-Arpasa/Arpaz v.s.)